Vyklízení po požáru: Průvodce krok za krokem

Požár, jakkoliv rozsáhlý, je bezpochyby jedna z největších pohrom, které mohou váš domov zasáhnout. A vyklízení jeho následků není vždy snadné, někdy dokonce ani zcela bezpečné. Pokud se s podobnou situací potýkáte, přečtěte si našeho průvodce. Dozvíte se v něm, co dělat bezprostředně po požáru, kdy začít vyklízet i jak se zbavit zápachu z kouře po požáru.

Bezprostředně po požáru: První kroky

Chvíle bezprostředně po požáru jsou ty nejnáročnější, ať šlo o menší škody, nebo rozsáhlý požár. I když to může být těžké, je nutné vyhodnotit situaci a začít co nejdříve pracovat na tom, abyste se vy i vaše nemovitost mohli vrátit k normálu. Při tom všem by ale na prvním místě měla zůstat vaše bezpečnost.

Zhodnoťte a zdokumentujte škody

Jakmile bude bezpečné se v prostoru pohybovat, můžete začít odhadovat rozsah poškození. Nezapomeňte jej podrobně dokumentovat pomocí fotografií, případně také seznamu poškozených věcí. Co nejdříve také kontaktujte pojišťovnu a poraďte se s ní o tom, jak dále postupovat.

Zabezpečte pozemek

Jednou z priorit je také zabezpečení nemovitosti. Zabráníte tak neoprávněnému vniknutí zlodějů a vandalů a dalšímu poškození nebo odcizení majetku, ale také ho ochráníte před vlivy počasí. Pokud požár poškodil okna a dveře, provizorně je zabedněte. 

Zdravotní rizika a bezpečnostní opatření

Dům představuje i po uhašení požáru velké riziko. Při hodnocení rozsahu škod a následném úklidu proto buďte velmi opatrní. 

Rizika po požáru

Krátce po požáru například stále hrozí riziko vdechnutí kouře, otravy oxidem uhelnatým, popálení při kontaktu se stále horkými povrchy a samozřejmě zranění. Větší požáry mohou narušit konstrukci, podlahy, stěny i strop nebo obnažit elektrické dráty. Z těch méně viditelných potíží na vás mohou čekat například porušené spoje v elektronických zařízeních nebo poničené těsnění a rozvody plynu.

Důležitá bezpečnostní opatření

Před vstupem do budovy po požáru se ujistěte, že je to bezpečné. O tom by vás v ideálním případě měli informovat odborníci. Stabilitu budovy by měl nejprve zkontrolovat statik, který u větších požárů zároveň rozhoduje, zda je stavba nadále obyvatelná. Stejně tak s přívodem elektrické energie a přívodem plynu počkejte na odborníky. Do té doby je nezapínejte a nesnažte se ani manipulovat elektrickými spotřebiči. 

Čištění a odstraňování sutin

Poté, co zajistíte vlastní bezpečnost a podniknete ty nejnutnější kroky, přichází na řadu samotný úklid. Čeká vás při něm v zásadě uklízení po třech typech poškození – ohněm, kouřem a vodou. A všechny tyto živly dokážou nadělat pořádné škody. 

Zvažte, jestli není výhodnější svěřit úklid po požáru odborníkům z vyklízecí firmy. Ti mají k dispozici efektivní čisticí prostředky, které vás dokážou zbavit zápachu kouře, odklidí za vás i velké kusy sutin nebo nábytku, a navíc se postarají o likvidaci odpadu. 

Vyhoďte poškozené věci

Jedním z prvních kroků, kterým se při úklidu po požáru nevyhnete, je vyhození věcí, které oheň, kouř nebo voda nenávratně poničily. Počítejte s tím, že se může jednat o poměrně velký objem odpadu – za prvé může poškozených předmětů být hodně, za druhé mezi ně bude velmi pravděpodobně patřit i nábytek. Zajistěte proto ideálně přistavení kontejneru nebo naplánujte jiný způsob, jak odpad dostanete do sběrného dvora, kam v takovém množství patří.

Likvidace se bude týkat i stavební suti, kterou bohužel ve většině případů nelze recyklovat. Vlivem požáru se totiž mění její struktura.

U některých věcí si dost možná nebudete jistí, jestli je požár poničil natolik, že je budete muset vyhodit. I když nemusí být poškození na první pohled vidět, u následujících předmětů byste s likvidací příliš váhat neměli:

  • Elektrické spotřebiče – Pokud nechcete elektrické spotřebiče hned vyhazovat, nechte je zkontrolovat odborníkem. Bez jeho souhlasu je ale rozhodně nepoužívejte.
  • Spálené oblečení – Lehce zakouřené oblečení je možné vyčistit, ale pokud jsou škody větší, je lepší ho vyhodit. Kouř a saze obsahují dráždivé látky, stejně jako chemikálie, které používají hasiči při hašení požáru.
  • Textilie – I další textilie, jako jsou  lůžkoviny,potahy, záclony a koberce, je lepší vyhodit.
  • Nábytek a matrace – Vaše pohovka a matrace mají také vynikající schopnost zadržovat v sobě škodlivé chemikálie po dlouhou dobu. Nábytek může mít navíc narušenou vnitřní strukturu. 
  • Kosmetika – Složení kosmetiky a toaletních potřeb dokáže teplo z požáru velmi výrazně ovlivnit. Nezbyde vám, než se přípravků zbavit, jinak by vám mohly i uškodit.
  • Léky – Stejný problém jako kosmetiky se týká i léčiva.
  • Potraviny – I trvanlivé potraviny může požár poškodit, i když na první pohled vypadají v pořádku. Nejlepší je vyhodit po velkém požáru veškeré potraviny, otevřené i neotevřené. 

Vyvětrejte

Samotné vyvětrání vás sice zápachu z kouře nezbaví, ale rozhodně neuškodí. Před úklidem otevřete všechna okna a zapněte na několik hodin ventilátory, abyste podpořili cirkulaci vzduchu a zbavili se co největšího množství zápachu a chemikálií, které se ve vzduchu nacházejí. 

Zbavte se sazí, kouře a vody

Tím nejtěžším úkolem bude zbavit se sazí, popela, zbytků vody po hašení a samozřejmě zápachu kouře. Začněte odsátím přebytečné vody, abyste zabránili vzniku plísní a dalšímu poškození podlah a nábytku. Pro vysátí vody je ideální průmyslový vysavač na mokré vysávání nebo čerpadlo. 

Pomocí koštěte omeťte saze z nábytku, stropu a stěn a následně je vysajte vysavačem s HEPA filtrem. Zbytky sazí můžete z povrchu seškrábat drátěným kartáčem. Na dočištění stěn a stropu od sazí vám pomůže také impregnovaná nebo melaminová houba. 

Teprve teď může na řadu přijít mokré čištění. Vytvořte si roztok z pracího prášku, teplé vody a trochy bílého octa, případně si v domácích potřebách pořiďte čisticí prostředek speciálně určený na úklid následků požárů. Pomocí vlhkých, ne vyloženě mokrých hadrů povrchy omyjte. 

Jak se zbavit zápachu po požáru

Co se týče zápachu, bude to o něco těžší než u vody a sazí. U rozsáhlých požárů je dokonce běžné, že se zápachem budete bojovat dlouhé měsíce. Pokud se vám nedaří zbavit se ho ani opakovaným úklidem, neváhejte úkolem pověřit úklidovou firmu. Ta má k dispozici účinná zařízení, jako jsou ozonové generátory, které pomohou zápach i patogeny ve vzduchu zlikvidovat.

Jak vyčistit nábytek

Netextilní nábytek, který při požáru neshořel, může být možné ještě zachránit. Zejména kousky z tvrdého dřeva bývají poměrně odolné a dost možná jim ani přes lehké začouzení nic není. V takovém případě je vyčistěte prostředkem na dřevěné podlahy, hlubší skvrny obruste a přelakujte. 

Pokud jsou škody výraznější, ale přesto se vám zdá, že by nábytek ještě mohl posloužit, konzultujte jeho stav s truhlářem, lakýrníkem nebo jiným odborníkem.

Přečtěte si také náš článek: Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích: Efektivní a bezpečný průvodce

Opravy a rekonstrukce po požáru

V závislosti na tom, jak moc požár vaši nemovitost poškodil, vás po dokončení úklidu čekají menší či větší opravy a rekonstrukce. Postižené oblasti domu bude potřeba uvést do původního stavu a poškozené materiály včetně nábytku nahradit.

Začněte zhodnocením stavu podlah, stěn a stropů. U rozsáhlejších požárů vás mohou čekat náročnější stavební úpravy, které obnoví stabilitu domu, včetně nových stěn, nosníků i podlah. Rekonstrukce může také zahrnovat nové elektrické rozvody, vodu anebo odpad

Samozřejmostí jsou opravy interiéru. Tedy nové omítky, obklady a stropy. Nevyhnete se kompletnímu vymalování prostor a novému vybavení nábytkem i spotřebiči. 

I váš exteriér bude nejspíš vyžadovat určitou pozornost. Opravte nebo vyměňte všechny poškozené prvky, jako jsou okna, dveře, fasáda a střešní krytiny. 

Psychologická podpora a copingové strategie

Požár může kromě fyzických škod nadělat i spoustu těch emocionálních. Ať při něm přijdete o celý domov, nebo “jen” důležité dokumenty a fotoalba, takováto situace může výrazně narušit vaše každodenní fungování. Je zcela normální pociťovat celou škálu emocí, od šoku a hněvu až po depresi nebo beznaděj. 

Máme pro vás několik tipů, jak se s touto situací vypořádat podle Americké psychologické společnosti (APA):

  • Dejte svým emocím volný průchod, nestyďte se za to, že se cítíte špatně nebo pláčete.
  • Nestyďte se ale ani za to, že máte z něčeho radost. Nemusíte bez ustání truchlit, naopak.
  • Denně dělejte malá rozhodnutí, která vás postupně vrátí do normálního chodu.
  • Odložte zásadní životní rozhodnutí, pokud je to možné.
  • Snižte svá očekávání ohledně toho, co „byste měli dělat“.
  • Neizolujte se od ostatních lidí.
  • Vyhněte se nezdravým copingovým technikám, jako jsou alkohol nebo drogy, a zaměřte se dodržování zdravého životního stylu.

Prevence budoucích požárů

Jakmile jsou škody napraveny, zaměřte se na budoucnost a způsoby, jak předejít opakování podobné situace. Riziko požáru nelze nikdy stoprocentně vyloučit, ale jde udělat maximum pro to, abyste mu zabránili. 

Nainstalujte senzory kouře a požární hlásiče, které vás na vzniklý požár dokážou upozornit dříve, než se rozšíří. Pokud si chcete být jistí, že případnou hrozbu zachytíte včas, instalujte senzory do většiny místností v domě, obzvlášť ložnic a obývacích prostor. Nezapomeňte je také pravidelně kontrolovat, abyste měli jistotu, že fungují.

Pravidelně nechávejte kontrolovat i elektrické a topné systémy a spotřebiče. Jejich poškození nebo opotřebení, i když si ho sami nemusíte vůbec všimnout, může představovat riziko vzniku požáru.

Mějte plán. Ať jste jakkoliv opatrní, nehody se stávají. Buďte proto na možnost požáru připravení, vybavte přinejmenším svou kuchyni hasicím přístrojem a mějte přehled o tom, jak byste se v takové situaci zachovali. 

Často kladené otázky (FAQ)

Stále máte o úklidu po požáru otázky? Tohle jsou ty nejčastější.

Mohu do budovy vstoupit bezprostředně po požáru?

Předtím, než zahájíte úklid nebo do budovy vůbec vstoupíte, je nutné se ujistit, že je to bezpečné. Zkontrolujte (nebo nechte zkontrolovat odborníkem), zda nedošlo k poškození konstrukce, zda byl požár skutečně kompletně uhašen a že nehrozí rizika spojená s poškozením plynu nebo elektrických rozvodů.

Jak se zbavit zápachu kouře z požáru?

Odstranění zápachu kouře je na vyklízení po požáru to nejnáročnější. Začněte důkladným větráním a použitím ventilátorů pro cirkulaci vzduchu. Vyhodťe nebo vyčistěte všechny zakouřené předměty a dezinfikujte celý prostor. Pokud se vám zápach odstranit nepodaří, povolejte profesionální firmu.

Mohu škody způsobené požárem odstranit sám, nebo potřebuji odbornou pomoc?

To, zda si s úklidem po požáru poradíte sami, nebo bude lepší využít služby firmy, záleží na rozsahu škod a vaší schopnosti postarat se o kompletní úklid. Vyklízecí firmy mají vybavení, zkušenosti a specializované techniky pro účinné čištění a obnovu požárem poškozených nemovitostí, a najmutí takové služby pro vás může být jednodušším řešením.

Jak zabránit vzniku plísní po likvidaci škod způsobených požárem?

S následky požáru se pojí i riziko vzniku plísní, a to kvůli zbytkům vody, která v budově zůstala po hašení. Abyste vzniku plísní předešli, celý prostor důkladně vyvětrejte, stojící vodu vysajte průmyslovým vysavačem pro mokré čištění a zbavte se předmětů poškozených vodou. Pokud chcete mít jistotu, poraďte se s vyklízecí firmou, která má s tímto problémem zkušenosti. 

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení
KALKULACE DO E-MAILU

Zavolejte nám

Jsme zde pro Vás
+420 608 105 106

Nabízíme komplexní služby při VYKLÍZENÍ

Specializujeme se na pozůstalosti, byty, domy, garáže, parcely a komerční prostory. Kalkulaci připravujeme vždy na míru s ohledem na Vaše potřeby.

Podobné články

Vyklízení zdarma: Jak to funguje?

O vyklízení zdarma už jste možná slyšeli. Vyklízecí firma si při úklidu vytipuje hodnotné předměty, které od vás následně odkoupí, a vás tak celá služba nebude stát ani korunu. Ale je to skutečně tak jednoduché? V dnešním článku se na tento trend podíváme zblízka a vysvětlíme, jak se to s výkupem cenností a vyklízením zdarma…

Vyklízení po holubech: Kompletní průvodce

Uhnízdili se vám na balkoně, střeše, půdě nebo ve světlíku holubi? Nebojte, zbavit se holubů a uklidit po nich nemusí být tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Může to ale být poměrně nebezpečné, a tak je potřeba dodržovat určitá opatření. Máme pro vás několik tipů, jak napravit škody po nezvaných návštěvnících bez…

Vyklízení po požáru: Průvodce krok za krokem

Požár, jakkoliv rozsáhlý, je bezpochyby jedna z největších pohrom, které mohou váš domov zasáhnout. A vyklízení jeho následků není vždy snadné, někdy dokonce ani zcela bezpečné. Pokud se s podobnou situací potýkáte, přečtěte si našeho průvodce. Dozvíte se v něm, co dělat bezprostředně po požáru, kdy začít vyklízet i jak se zbavit zápachu z kouře…

Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích: Efektivní a bezpečný průvodce

Pokud máte nemovitost, která zůstává po delší dobu, například přes zimu, opuštěná, může se vám stát, že se v ní zabydlí nevítaní obyvatelé – jako jsou bezdomovci, narkomani nebo squateři. Taková situace není jen nepříjemná, ale také potenciálně nebezpečná. Přečtěte si více o tom, co na vás po takových obyvatelích může v nemovitosti čekat a…

Vyklízení po zemřelém: Kompletní průvodce

Úmrtí blízké osoby patří k nejtěžším situacím, které nás v životě mohou potkat. A jako kdyby samo o sobě nebylo dost traumatizující, pojí se s ním celá řada praktických záležitostí, které je nutné zařídit – včetně vyklizení nemovitosti po zemřelém. V tomto článku vás celým procesem provedeme a poradíme, jak se s vyklízením vypořádat z…

Jak správně likvidovat nebezpečný odpad

Víte, jak správně zlikvidovat použitý motorový olej, starou televizi, prázdnou kazetu od toneru nebo nedobrané léky? To všechno totiž patří mezi nebezpečný odpad, který nemůžete jednoduše vyhodit do běžného kontejneru. Nejen proto, že vám to zakazuje zákon, ale také proto, že by to mohlo mít nespočet negativních dopadů na životní prostředí i lidské zdraví. V…

Jak vyklízení ovlivňuje hodnotu nemovitosti při prodeji

Který dům byste si koupili raději – světlý, čistý a upravený, nebo ten, ve kterém při prohlídce zakopáváte o osobní věci původních majitelů? Pokud jste si vybrali ten první, nejste sami. Nemovitosti, které majitelé před prodejem vyklidí, jsou nejen atraktivnější na pohled, ale také se prodávají mnohonásobně rychleji, a navíc klidně i o několik procent…

Vyklízení bytů, proč je důležité a jak na to správně?

Představte si, že se vracíte domů po dlouhém dni a místo toho, abyste otevřeli dveře k chaotickému prostředí plnému starých věcí, vstoupíte do prostorného, uklizeného a klidného domova. Vyklízení bytu či domu může mít hluboký dopad na vaše duševní zdraví, produktivitu a celkovou spokojenost s životem. Proč vyklízet? Přetížený domov často znamená přetíženou mysl. Hromady…

Máte zájem o vyklízení?
Napište nám

Telefon

+420 608 105 106

E-mail

info@vyklizeniSOS.cz

Pracujeme 24/7

mluvíme anglicky a česky

Bulharská 996/20

Praha 10, 101 00

PŘESNÁ KALKULACE

Do 24 hodin od zaslání informací o vyklízení

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Kalkulaci vyklízení a Vaše dotazy Vám sdělíme ihned telefonicky a zdarma

Zavolejte nám

+420 608 105 106

PŘESNÁ KALKULACE ZDARMA

Zanechte nám své telefonní číslo.
Závoláme Vám a připravíme kalkulaci na vyklízení zdarma.